PL EN
     
Strona g��wna Oferta Cennik Kalendarz Galeria Atrakcje KontaktRezerwat przyrody Helskie Wydmy

Helskie Wydmy
{{{Opis_zdjęcia}}}
Rezerwat przyrody Helskie Wydmy
Rodzaj rezerwatu florystyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 2006
Powierzchnia 108,48 ha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Helskie Wydmy
Helskie Wydmy
Ziemia 54°39′31,19″N 18°45′58,41″E
Rezerwaty przyrody w Polsce

Rezerwat przyrody Helskie Wydmy – florystyczny rezerwat przyrody na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na Mierzei Helskiej, utworzony w 2006 roku, o powierzchni 108,48 ha. Rezerwat znajduje się w części cyplowej mierzei na obszarze gminy miejskiej Hel. Ochronie rezerwatu podlega fragment wydmowego brzegu morskiego oraz specyficzne stanowiska roślinności wydmowej, ekosystemy murawowe, wrzosowiskowe i leśne, w szczególności bogate stanowiska porostów i grzybów naporostowych, charakterystycznych dla naturalnego nadmorskiego krajobrazu wydmowego, oraz znajdujący się tu las iglasty.

Utworzenie rezerwatu

Rezerwat został utworzony rozporządzeniem Nr 91/06 Wojewody Pomorskiego z dnia 5 grudnia 2006 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Helskie Wydmy”, Dziennik Urzędowy Województwa Pomorskiego Nr 128 poz. 2665[1].

Położenie i charakterystyka

Powierzchnia rezerwatu „Helskie Wydmy” wynosi 104,74 hektara[1]. Obejmuje on stosunkowo wąski pas terenu o kształcie zbliżonym do trapezu, szerokości od ok. 380 do ok. 480 metrów i długości około 2300 metrów, położony dłuższymi bokami na kierunku południowy wschód-północny zachód[2]. Są to tereny Skarbu Państwa, zarządzane przez Nadleśnictwo Wejherowo oraz Urząd Morski w Gdyni. Rozporządzenie tworzące rezerwat wyznaczyło także otulinę rezerwatu, którą jest obszar plaży o powierzchni 7,62 hektara, położony pomiędzy linią brzegową a podnóżem wydm przednich, wyznaczających granicę rezerwatu od strony morza, czyli wzdłuż jego północno-wschodniej granicy[1][2], w celu zabezpieczenia rezerwatu przed zagrożeniami ze strony działalności ludzi. Zostało to uzasadnione tym, że z pozostałych stron rezerwat sąsiaduje z gruntami pod zarządem Nadleśnictwa Wejherowo oraz zamkniętą jednostką wojskową[1]. Wzdłuż południowo-zachodniej granicy rezerwatu biegnie trasa linii kolejowej nr 213[2].

Rodzaj rezerwatu został określony jako florystyczny (Fl)[1].

Ze względu na dominujący przedmiot ochrony jest to rezerwat typu biocenotycznego i fizjocenotycznego (PBf), podtyp biocenoz naturalnych i półnaturalnych (bp). Ze względu na główny typ ekosystemu w rezerwacie jest to typ wydmowy (EWd), podtyp wydm nadmorskich (wn)[1].

Ochrona

Solanka kolczysta (Salsola kali L.)

Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ekosystemów murawowych, wrzosowiskowych i leśnych, w szczególności bardzo bogatych biot porostów i grzybów naporostowych, charakterystycznych dla naturalnego nadmorskiego krajobrazu wydmowego[1].

Na terenie rezerwatu występuje unikatowy w Polsce naturalny krajobraz wydmowy, a obecność rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i grzybów chronionych nadają mu wybitne walory przyrodnicze[1].

Do najwartościowszych populacji roślin i grzybów występujących na „Helskich Wydmach” należą[1]:

W rezerwacie występuje 5 typów siedlisk przyrodniczych, wymienionych w Dyrektywie Siedliskowej UE, w tym 2 siedliska o znaczeniu priorytetowym: wydmy szare oraz wydmy bezwapienne z bażyną czarną[1].

Występują także populacje chronionych gatunków zwierząt, w tym obecnych na liście Dyrektywy Ptasiej UE[1].

 

Źródło / autor opisu: pl.wikipedia.org
 
 WYBIERZ ATRAKCJE
Katalogi
Tramwaj wodny
Warto zwiedzić
Jurata - Atrakcje na wakacje dla dzieci
Jurata - Park Linowy
Loty widokowe nad Półwyspem
Jurata - Baseny
Jurata - Korty tenisowe
Przejażdżki po Zatoce Puckiej
HEL - Fortyfikacje
HEL - Muzeum Rybołóstwa
HEL - Skansen Broni Morskiej
HEL - Rezydencja Prezydenta RP
HEL - Muzeum Obrony Wybrzeża
HEL - Góra Szwedów
HEL - Rezerwat Helskie Wydmy
HEL - Zabytkowe Chaty Kaszubskie
HEL - Latarnia Morska
HEL - Fokarium
HEL - Port
HEL - Kopiec Kaszubów


Odwiedziny:
Dzisiaj: [ 87 ]
Wszystkie: [ 192975 ]

Online: [ 3 ]
Rekord online: [ 150 ]
 
Strona główna
Atrakcje
 
Oferta
Galeria
 
Cennik
Kontakt
 
Kalendarz    
Wykonanie: Konrad Kucharski