Szlak Pier¶cienia Zatoki Puckiej jest dobrze oznakowany, zró¿nicowany i pe³en piêknych, nadmorskich krajobrazów. Z wyj±tkiem kilku pagórkowatych odcinków, nie nale¿y do wymagaj±cych i ¶wietnie nadaje siê do weekendowej, rodzinnej rekreacji. Jego niepowtarzalny klimat przypadnie do gustu zarówno mi³o¶nikom przyrody, jaki i krajoznawczych i historycznych ciekawostek.
Przeja¿d¿kê rozpocznij w gdyñskiej dzielnicy Pogórze, na koñcu ulicy Derdowskiego.
Kieruj siê na pó³nocny-wschód, obje¿d¿aj±c tereny dawnego lotniska wojskowego Gdynia-Kosakowo i miñ miejscowo¶æ Pierwoszyno.
Przejed¼ przez Góry Grunwaldowe – malownicze pagórki oraz klify dochodz±ce do 30 m wysoko¶ci. Zobaczysz st±d panoramê Zatoki Puckiej oraz rysuj±cy siê na horyzoncie Pó³wysep Helski.
Rusz w kierunku starej wsi rybackiej Mechelinki z kolorowymi kutrami oraz nowo powsta³ym molo. Zobaczysz tu ciekawy przyrodniczo rezerwat „Mecheliñskie £±ki“.
Po prawej stronie pozostaw Rewê i kieruj siê ku uj¶ciu rzeki Redy. Przygotuj siê na podjazdy – ten asfaltowy odcinek trasy prowadzi przez wzniesienia Kêpy Oksywskiej i Puckiej.
Przejed¼ przez Rezerwat Przyrody „Beka“ – s³onolubne moczary, zamieszkiwane przez wiele gatunków rzadkich ptaków.
Z wioski Os³onino do Rzucewa wiedzie tzw. Aleja Jana III Sobieskiego obsadzona kilkusetletnimi lipami. W samym Rzucewie miniesz XIX-wieczny zespó³ pa³acowy oraz tzw. Osadê £owców Fok – intryguj±ce stanowisko archeologiczne, po³o¿one na skraju Lasu Rzucewskiego.
Po wyje¼dzie z lasu odbij w lewo, w kierunku B³±dzikowa, a nastêpnie ul. Morsk± dojed¼ do Pucka.
Tu szlak prowadzi wzd³u¿ promenady, mija molo i dalej biegnie prawie nieprzerwanie wzd³u¿ wybrze¿a, a¿ do W³adys³awowa.
W po³owie drogi miêdzy Puckiem a Swarzewem zatrzymaj siê, by spróbowaæ powietrznych akrobacji na wyci±gu do wakeboardu, znajduj±cym siê na terenie kempingu „Dzika Pla¿a”.
Po kilku kilometrach zawitasz te¿ do Swarzewa, gdzie mo¿esz zwiedziæ siê nietypowy Labirynt w Polu Kukurydzy oraz zabytkowe Sanktuarium Maryjne.
Wje¿d¿aj±c do W³adys³awowa, okr±¿ Rezerwat „S³one £±ki” i skrêæ w prawo na Pó³wysep Helski. Tu zaczyna siê nadmorska trasa, wy³o¿ona schludn± kostk± brukow±. Znajd¼ jej pocz±tek, a na pewno siê nie zgubisz!
W dalszej czê¶ci szlak prowadzi przez urokliwe, nadmorskie kurorty: Cha³upy, Ku¼nicê i Jastarniê, wzd³u¿ malowniczych lasów i pla¿.
Przeje¿d¿aj±c przez nadmorskie kurorty, zatrzymaj siê, by skosztowaæ specjalno¶ci kuchni regionalnej – grillowanego ³ososia ba³tyckiego lub kaszubskiej zupy rybnej np. w restauracji Admira³ w Jastarni.
Uwaga: latem na trasie spotkasz wielu spacerowiczów, udaj±cych siê na pla¿ê. Zachowaj szczególn± ostro¿no¶æ i dostosuj prêdko¶æ do okoliczno¶ci.
Ostatni odcinek szlaku, ³±cz±cy Juratê z Helem, przebiega przez szutrow± drogê le¶n±. ¦cie¿ka jest utwardzona, jednak lekko pagórkowata, pamiêtaj wiêc, by zachowaæ na ostatek odrobinê si³.
Mo¿liwo¶ci powrotu: tramwaj wodny z Helu do Gdyni, Gdañska lub Sopotu (koszt to ok. 45 z³ i 10 z³ za rower),rejs katamaranem z Jastarni do Rewy lub poci±g regionalny.
Nadmorska trasa ma wyj±tkowe walory krajobrazowe i prozdrowotne. W kilku jej miejscach mo¿na podziwiaæ nietypow± rze¼bê terenu – wysokie klify, wci±¿ ulegaj±ce dynamicznym przemianom pod wp³ywem morskich fal. Kropelki s³onej wody nasycaj± powietrze cz±steczkami jodu, który ³agodzi dolegliwo¶ci zwi±zane m.in. z niedoczynno¶ci± tarczycy. Prawie ca³y obszar wybrze¿a Zatoki Puckiej to raj dla mi³o¶ników dzikiej przyrody. Je¶li ornitologia to twój konik, koniecznie zabierz na przeja¿d¿kê lornetkê. W Rezerwacie Przyrody Beka swoje stanowiska lêgowe ma a¿ 40 gatunków ptaków, w tym rzadki biegus zmienny i pliszka cytrynowa. Je¶li dopisze ci szczê¶cie, byæ mo¿e uda ci siê te¿ dostrzec ¿eruj±cego mor¶wina lub odpoczywaj±c± fokê szar±. Zatoka Pucka to jedno z najwa¿niejszych, ba³tyckich siedlisk tych ssaków. Równie cenne przyrodniczo s± podmok³e torfowiska, takie jak: Mecheliñskie £±ki czy S³one £±ki niedaleko W³adys³awowa. Rosn± na nich chronione s³onolubne ro¶liny, m.in. miko³ajek nadmorski i aster solny.
Wzd³u¿ trasy znajduje siê wiele miejsc, które zachêcaj±, by na chwilê zej¶æ z roweru i lepiej poznaæ region. W¶ród nich warto wspomnieæ o Parku Kulturowym „Osada £owców Fok”, po³o¿onym przy Cyplu Rzucewskim. Obejrzysz tu wykopaliska osady rybackiej z epoki ¿elaza. W Pucku zahacz o port rybacki, miejsce pamiêtnych za¶lubin Polski z morzem z 1920 r. Pere³kami W³adys³awowa s±: nietypowe Muzeum Motyli oraz ciekawa wystawa multimedialna „Praca rybaka: jak, gdzie, czym”, znajduj±ca siê niedaleko portu. Fani militariów nie mog± natomiast przegapiæ O¶rodka Oporu Jastarnia – kompleksu fortyfikacji z czasów II wojny ¶wiatowej. Ukoronowaniem wycieczki stanie siê wizyta w Fokarium na Helu i podgl±danie jego sympatycznych mieszkanek podczas karmienia.
Nie podchod¼ zbyt blisko wyleguj±cej siê na pla¿y foki. Zwierzê wychodzi na l±d, by odpocz±æ i zregenerowaæ si³y. Przyczyñ siê do ochrony gatunku, zawiadamiaj±c organizacje monitoruj±ce foki ba³tyckie – B³êkitny Patrol WWF (tel. 795 536 009) lub (tel. 795 536 009) lub Stacjê Morsk± w Helu (tel. 601 88 99 40).